Škoda Vision X

Визија на урбан кросовер од Škoda

Објавено на 1 февруари 2018 година

Освен веќе најавената рестилизација на Fabia, Škoda за претстојниот салон на автомобилите во Женева ја потврди и премиерата на нов концепт. Наречен Škoda Vision X, тој претставува студија на урбан кросовер кој најавува иден сериски модел, трет ваков во гамата после Kodiaq и Karoq. Ќе биде во класата со Seat Arona, Renault Captur, Peugeot 2008 и другите. Во краткото фабричко соопштение не се наведуваат конкретни спецификации освен дека ќе има хибриден погон, 20-инчни тркала, голем панорамски покрив и слично. Впечатливи се праговите и браниците, контрастната колорна шема на каросеријата но и фундаментално новото дизајнерско изразување во ентериерот каде меѓу другото се истакнува централниот дисплеј. Во секој случај, повеќе детали нé очекуваат во наредниот период.


Škoda Vision X

клучни зборови: новитети, поглед во иднината, Škoda Vision X

Гледај, слушај, уживај

  • Авто Магазин

    Сезона 22 Епизода 34

    повеќе

Видео на денот

  • Aurus 41231SB Кортеж

    Претседателската лимузина на Путин

    повеќе

Цени на горивата

еуросупер 95 71,50
еуросупер 98 73,50
еуродизел Д5 63,00
биодизел Б6 63,50
течен нафтен гас 31,50
метан 33,00

Фото галерии