Toyota Camry

Toyota Camry се враќа во Европа (со видео)

После 14 година отсуство, Toyota повторно ќе го нуди големиот Camry во Европа
Објавено на 5 октомври 2018 година

За да го задржи своето присуство во Д-сегментот, место пензионираниот Avensis Toyota во Европа го враќа Camry. Конструиран како модел претежно наменет за американскиот пазар, уникатноста му е во тоа што ќе биде достапен само како хибрид - 8-ми по ред во понудата на Toyota во Европа. Неговиот 2,5 литарски мотор со 218 коњски сили електрично засилен со уште 88 kW е способен да помине 100 километри со 4,2 литри гориво, притоа испуштајќи едвај 98 g/km CO₂. Цената не му е позната, а продажбата ќе започне на почетокот на 2019 година.

Овој модел, сега во својата осма генерација, за прв пат се појави во 1982 година откога е продаден во повеќе од 19 милиони примероци.

 

Видео

клучни зборови: новитети, видео, Toyota Camry

Гледај, слушај, уживај

 • Авто Магазин

  Сезона 23 Епизода 9

  повеќе

Видео на денот

 • McLaren 720S Spider

  Може и без покрив

  повеќе

Цени на горивата

еуросупер 95 61,50
еуросупер 98 63,50
еуродизел Д5 58,50
биодизел Б6 59,00
течен нафтен гас 32,00
метан 39,50

Фото галерии

 • AutoBest 2019 Final Test

  Ваирано, Милано

  повеќе