Porsche Mission E Cross Turismo

Изненадување кое не требаше да нé изненади

Porsche си поигра со нас со информациите во врска со иднината на својата дизел-гама, но сега веќе нема дилема за нејзината судбина
Објавено на 7 март 2018 година

Porsche со студијата Mission E Cross Turismo дефинитивно става печат на својата дизел-гама. Пред салонот на автомобилите во Женева имаше спротивставени информации за нејзината иднина, но сега сé е јасно. Овој целосно нов електричен модел не остава место за дилема за правецот во кој германскиот производител ќе ја развива погонската механика. Со своето појавување пријатно нé изненади сите нас, а така ќе биде и со купувачите. Тие за него ќе мора да чекаат барем до 2020-та година, но како награда за трпението ќе добијат модерен и простран 5-метарски кросовер со истакнати автомобилски карактеристики. Внатрешноста отстапува од спортското кон практичното, со импресивна количина технологија во себе. Електричната погонска група која развива 600 коњски сили ги задвижува сите тркала, забрзувајќи го Mission E Cross Turismo до сто километри на час за 3,5 секунди. Од Porsche велат дека автономијата му е 400 километри, како и дека за полнење на батериите се потребни едвај 15 минути.


Porsche Mission E Cross Turismo

клучни зборови: новитети, поглед во иднината, Porsche Mission E Cross Turismo

Гледај, слушај, уживај

  • Авто Магазин

    Сезона 22 Епизода 37

    повеќе

Видео на денот

  • BMW X5

    Поголем, полуксузен, поатрактивен

    повеќе

Цени на горивата

еуросупер 95 73,50
еуросупер 98 75,50
еуродизел Д5 65,00
биодизел Б6 65,50
течен нафтен гас 32,50
метан 33,00

Фото галерии