Citroen 2CV Tip A

Спачек за 75.600 евра?

Да, и тоа го има - еден редок примерок на легендарниот Спачек се продаде за 75.600 евра
Објавено на 26 јануари 2018 година

На една аукција одржана во Париз деновиве беше понуден и еден примерок на Спачек од 1949 година, проценет меѓу 12 и 15 илјади евра. Но сите ги изненади постигната цена од 75.600 евра, колку што за него понуди еден холандски музеј. Во прашање е еден од првите произведени примероци на Citroen 2CV Tip A, како што му е официјалниот назив. Легендарниот Спачек беше претставен на 7 октомври 1948 година на салонот на автомобили во Париз. Сериското производство започна во 1949 година, а во првата серија беа направени 876 автомобили. Токму од нив е и овој споменатиот, кој има број на шасија 458. Овој факт најмногу влијаеше на конечната цена, бидејќи друг примерок на Спачек од 1951-тата постигна „само“ 17.400 евра.

Инаку, на истата аукција еден Bentley Mulsanne од '81 се продаде за 12.000 евра, а Jaguar XJ 4.0 од 1995 година за 4.800 евра.

клучни зборови: занимливости, Citroen

Гледај, слушај, уживај

  • Авто Магазин

    Сезона 22 Епизода 34

    повеќе

Видео на денот

  • Aurus 41231SB Кортеж

    Претседателската лимузина на Путин

    повеќе

Цени на горивата

еуросупер 95 71,50
еуросупер 98 73,50
еуродизел Д5 63,00
биодизел Б6 63,50
течен нафтен гас 31,50
метан 33,00

Фото галерии