» Визија на урбан кросовер од Škoda


Škoda Vision X

Визија на урбан кросовер од Škoda

Објавено на 1 февруари 2018 година

Освен веќе најавената рестилизација на Fabia, Škoda за претстојниот салон на автомобилите во Женева ја потврди и премиерата на нов концепт. Наречен Škoda Vision X, тој претставува студија на урбан кросовер кој најавува иден сериски модел, трет ваков во гамата после Kodiaq и Karoq. Ќе биде во класата со Seat Arona, Renault Captur, Peugeot 2008 и другите. Во краткото фабричко соопштение не се наведуваат конкретни спецификации освен дека ќе има хибриден погон, 20-инчни тркала, голем панорамски покрив и слично. Впечатливи се праговите и браниците, контрастната колорна шема на каросеријата но и фундаментално новото дизајнерско изразување во ентериерот каде меѓу другото се истакнува централниот дисплеј. Во секој случај, повеќе детали нé очекуваат во наредниот период.


Škoda Vision X

клучни зборови: новитети, поглед во иднината, Škoda Vision X

Гледај, слушај, уживај

  • Авто Магазин

    Сезона 22 Епизода 21

    повеќе

Видео на денот

  • Fisker EMotion

    Ех Тесла, Тесла…

    повеќе

Цени на горивата

еуросупер 95 68,00
еуросупер 98 69,50
еуродизел Д5 59,50
биодизел Б6 60,00
течен нафтен гас 32,00
метан 32,00

Фото галерии