Нешто со иста, нешто со поголема цена

Објавено на 5 март 2018 година

Да постои обложувалница која ќе прима облози за тоа кои цени на горивата ќе нé осамнат секоја втора недела, ќе собере пари колку буџетот од акцизите - кој од нас би погодил дека дизелот ќе поскапи за денар, бензинот од 98 октани за половина денар, а цената на оној од 95 октани ќе остане иста?! А токму таква одлука донесе регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија, базирана на просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар која во изминатиот 14-то дневен период порасна за 2,2%, референтните цени на нафтените деривати кои се зголемија кај бензинот за 0,55% а кај дизелот за 2,5% и поевтинувањето на доларот во однос на денарот за дури 0,04%. Според сето тоа, во структурата на цените на нафтените деривати е извршено соодветно прилагодување со кое рафинериските цени се зголемуваат во просек за 1,83%, а малопродажните во просек за 1,20%. Или, накратко кажано, од утре за литар еуродизел Д-Е V ќе плаќаме по 58, за литар еуросупер БС-98 по 67,50, а за литар еуросупер БС-95 исто како и досега, по 65,50 денари.

клучни зборови: Македонија

Гледај, слушај, уживај

  • Авто Магазин

    Сезона 22 Епизода 25

    повеќе

Видео на денот

  • Fisker EMotion

    Ех Тесла, Тесла…

    повеќе

Цени на горивата

еуросупер 95 65,50
еуросупер 98 67,50
еуродизел Д5 57,50
биодизел Б6 58,00
течен нафтен гас 30,00
метан 32,00

Фото галерии