» Mitsubishi Outlander PHEV - plug-in хибриден пионер (со видео)


Mitsubishi Outlander PHEV

Plug-in хибриден пионер

Mitsubishi се пофали дека по само четири години од лансирањето досега во Европа се продадени 100.000 примероци од Outlander PHEV
Објавено на 5 февруари 2018 година

Настапувајќи како прв plug-in хибриден кросовер во светот и засега единствен во својата класа во Европа, Mitsubishi Outlander PHEV зафаќа повеќе од 10% од продажбата на марката на Стариот Континент. Најдобро е примен во Велика Британија каде се пласирани една третина од целокупните испораки и е најпродаван електричен или plug-in хибриден модел на пазарот. Одлично котираат Холандија, Норвешка и Шведска, чии купувачи меѓу првите ги препознаа неговите напредни технологии. Покрај бензинскиот тој поседува 
Mitsubishi Outlander PHEVуште два погонски електромотори, сместени на предната и задната оска. Иновативно поврзани и усогласени тие му обезбедуваат погон на сите тркала, но и 60-тина електрично поминати километри. Режимот на возење се прилагодува автоматски, врз основа на условите на движењето на возилото. Следејќи го одличниот прием на Outlander PHEV во Јапонија и Европа, Mitsubishi од минатиот месец започна со негово производство и во САД.

Видео

клучни зборови: занимливости, видео, Mitsubishi Outlander PHEV

Гледај, слушај, уживај

  • Авто Магазин

    Сезона 22 Епизода 21

    повеќе

Видео на денот

  • Fisker EMotion

    Ех Тесла, Тесла…

    повеќе

Цени на горивата

еуросупер 95 65,50
еуросупер 98 67,00
еуродизел Д5 57,00
биодизел Б6 57,50
течен нафтен гас 32,00
метан 32,00

Фото галерии